W STOLICY POLSKIEJ PIOSENKI W OPOLU
W piątek 17 maja br. grupa młodzieży z klasy 2Ca, 2Xa i 3Xa udała się na wycieczkę do Opola – stolicy Polskiej Piosenki.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Polskiej Piosenki, które mieści się we wnętrzach Amfiteatru Tysiąclecia. Jest ono prawdziwą perełką w skali naszego kraju. Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Za pomocą elektronicznych przewodników i dotykowych ekranów każdy mógł indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek polskich artystów tak długo, ile chciał. Hitem Muzeum okazały się budki do nagrywania piosenek, w których każdy zwiedzający mógł zarejestrować swój ulubiony utwór.
Następnie w towarzystwie przewodnika udaliśmy się na spacer na odkrycie historycznej strony miasta. Symbolem wielowiekowej przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska – pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim, która należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej. Nieopodal wieży znajduje się Staw Zamkowy, który jest pozostałością po dawnej fosie otaczającej Zamek Piastowski. Przy Moście Zamkowym stoi pomnik Karola Musioła – legendarnego burmistrza Opola z którego inicjatywy w 1963r. powstał m.in. amfiteatr w którym organizowane są do dziś festiwale.
Opolski Rynek charakteryzuje się pięknymi stylowymi kamieniczkami, a jego sercem jest Ratusz – wzorowany na florenckim Pałacu Vecchio. Nieopodal niego mogliśmy podziwiać Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki. Kierując się w kierunku Wzgórza Uniwersyteckiego dotarliśmy do Skweru Artystów, w którym ustawiono kilka współczesnych rzeźb twórców związanych z Opolem. Oprócz Osieckiej, Młynarskiego, Niemena czy Grechuty – wielkich gwiazd festiwalów opolskich jest tu również pomnik poety Jonasza Kofty. Do dziś na wzgórzu stoi piękna Studnia Św. Wojciech – patrona Opola.
Zwieńczeniem pobytu w Opolu był spacer wzdłuż Opolskiej Wenecji rozciągniętej nad pięknym Kanałem Młynówka. Nad Kanałem przeszliśmy po zawieszonym, dwuprzęsłowym, metalowym i secesyjnym Moście Groszowym dla pieszych. Jego nazwa pochodzi od pobieranego tu przed laty myta, czyli opłaty za przejście, która wynosiła jeden grosz.
Na koniec wycieczki dotarliśmy do urokliwego Ogrodu Zoologicznego, położonego na Wyspie Bolko, którą określa się zielonymi płucami miasta. Wycieczka do ZOO to spacer przez wszystkie kontynenty świata z różnorodnymi gatunkami fauny i flory. Mogliśmy podziwiać m.in. karmienie uchatek kalifornijskich i goryli nizinnych.
Pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Bielska-Białej.