Historia Szkoły
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica w Bielsku-Białej - potocznie "Staszic", "Staszicówka", a dla starszych pokoleń "Wo roszyłówka" to najstarsza szkoła zawodowa w mieście i okolicy. Otwarcie w październiku 1921 roku na mocy rozporządzenia Komisji Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego Polskiej Uzupełniającej Szkoły Przemysłowej było uwieńczeniem starań polskiego środowiska nauczycielskiego dążącego do utworzenia polskiej szkoły zawodowej w systemie niemieckiego szkolnictwa w naszym mieście. Posyłanie dzieci do tej właśnie szkoły (mimo, że niemieckie były lepiej wyposażone) było manifestowaniem przez rodziców swej przynależności narodowej. W latach 1921-1939 szkołę ukończyło 5209 uczniów.
Los szkoły w latach 1939-1945 był podobny do losu tysięcy polskich szkół: majątek zagrabił okupant, księgozbiór wywieziono na przemiał, nauczyciele podzielili los narodu (dwóch zamordowano, jeden zaginął bez wieści). W budynku szkolnym (przy obecnej ul. Sikorskiego) urządzono szpital wojskowy, a podwórko szkolne stało się placem egzekucji. Po zakończeniu działań wojennych dyr. L.Guzdek 1.03.1945 przejął budynek szkolny od sowieckiego komendanta miasta kompletnie zdewastowany, mimo to już 18 maja 250 uczniów rozpoczęło naukę w ośmiu klasach.
1 września 1945r. uroczyście rozpoczęto rok szkolny 1945/46. Naukę podjęło 960 uczniów w 23 klasach. Grono liczyło 10 osób, nauka miała trwać 3 lata. W czerwcu 1946r. szkołę opuścili pierwsi absolwenci: 84 ślusarzy. Po II wojnie światowej ZSZ im. St.Staszica stanowiła pień, z którego wyrosły pozostałe szkoły zawodowe w naszym mieście. Praca dydaktyczna i wychowawcza szkoły znalazła uznanie u najwyższych władz, czego wyrazem może być Medal K.H.N przyznany w 1978r. oraz dwukrotnie przyznana (co jest wydarzeniem bezprecedensowym) zbiorowa odznaka "Za zasługi w rozwoju sportu szkolnego" roku 1971 i 1978.
Wobec sytuacji zaistniałej w ostatnich latach w przemyśle, prawie cały ciężar szkolenia zawodowego młodzieży spadł na rzemiosło. Na szczęście dla setek absolwentów szkół podstawowych bielskie rzemiosło ten ciężar podjęło, zapewniając zarówno miejsca zajęć praktycznych jak i wysokiej klasy fachowców szkolących uczniów w 40 zawodach ! Na podkreślenie zasługuje fakt, że wielu mistrzów to wychowankowie tej szkoły, więź jest więc "podwójna" i serdeczniejsza, współpraca układa się bardzo dobrze. Szkoła zawsze mogła i może liczyć na pomoc ze strony "swoich" rzemieślników i zakładów pracy, które aktywnie włączają się w prace nad wzbogacaniem bazy dydaktycznej umożliwiając uczniom zasadniczej szkoły zawodowej, jak i technikum wykonanie prac końcowych i dyplomowych, które projektowane są wg potrzeb Szkoły i stanowią cenne pomoce naukowe, a nawet elementy wyposażenia sal dydaktycznych i innych pomieszczeń szkolnych.
Ulice: Staszica (później Woroszyłowa, a obecnie Sikorskiego), Sempołowskiej, PKWN (obecnie Legionów), 8 Marca (obecnie gen. Boruty Spiechowicza), to trasa wędrówki Szkoły od 1972r. Kolejne przeprowadzki wcale nie oznaczały poprawy warunków lokalowych Szkoły. Były wynikiem biurokratycznych decyzji władz.
W ciągu dotychczasowej działalności "Staszic" wykształcił około 20 tys. absolwentów - wykwalifikowanych pracowników i czeladników w blisko 50 zawodach, a przez ostatnie dziesięć lat także techników technologii drewna o specjalności meblarstwo.
Od maja 2004 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 im. Stanisława Staszica mieści się w nowej siedzibie - w Bielsku - Białej, przy ulicy M. Gorkiego 7.
W wyniku reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej od września 2017r. szkoła otrzymała nową nazwę: Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica.